jak zařídit dětský pokoj 5

Jak zařídit dětský pokoj 5 – hrací zóna

Blížíme se ke konci naší minisérie Jak zařídit dětem pokoj. Dnes nám zbývá podívat se trochu podrobněji  na zónu hrací.

Hrací zóna

Jistě se mnou budete souhlasit, že v dětském pokoji nesmí chybět místo na hraní. I ten nejmenší pokojíček by měl mít prostor na zemi vyhrazený pro hraní. S tím úzce souvisí výběr podlahové krytiny do dětského pokoje.

Podlahová krytina

Obecně je doporučována teplá a měkká podlaha. První variantou může být  celoplošný koberec, který je teplý, tlumí kroky a dopad dětí na podlahu, ale na druhou stranu se v něm více drží prach. Další  variantou jsou podlahy z PVC, vinylová, přírodní linolea, plovoucí nebo korkové podlahy, které se dají snadno otřít. Doplníte je větším kusovým kobercem, který pokoj zútulní a v daném místě plní stejné funkce jako koberec celoplošný.

TIP: Při výběru kusového koberce je dobré upřednostnit nějaký méně „křiklavý“. Výrazné vzory příliš dráždí oči a dětskou nervovou soustavu. Kromě toho se na koberci dětem hůře hledají drobnější hračky např. Kostky ze stavebnice.

jak zařídit dětský pokoj 5

Zdroj: http://e-color.cz

Velmi praktické jsou koberce, které jsou poskládané z jednotlivých čtvercových dílů. Mnohdy se dají kombinovat i dvě barvy a poskládáte si tak třeba šachovnici… Výhodou je, že v případě, že nějakou část koberce dítě polije, či umaže, nemusíte měnit celý koberec. Stačí vyměnit „postiženou“ část za novou. Další variantou, a vůbec ne nudnou, je koberec se čtvercovým dekorem – viz obrázek níže. Přestože je jednobarevný, působí plasticky díky rozdílné délce vlasu koberce.

jak zařídit dětský pokoj 5

Zdroj: http://favi.cz

V hrací zóně se nachází nejen hrací koberec, různé dekorace, sedací vaky a sportovní prvky, ale také úložné prostory na hračky, knížky a oblečení. Důležité je, aby děti měly dobrý a bezpečný přístup k hračkám a zábavným prvkům v pokoji. Podporujte také jejich samostatnost. Menším dětem např. umístěte nízko věšáky na oblečení, existují závěsné sítě na hračky – třeba na plyšáky, které lze umístit do čela či na zadní část postele.

jak zařídit dětský pokoj 5

Zdroj: http://ikea.cz

Úžasným prvkem, pokud se vám do pokoje vejde, jsou různé prolézačky, schovávačky, domečky či bunkry. Děti z nich budou jistě nadšené! V pokoji by neměly chybět nástěnky, magnetické tabule, různé věšáčky, kde mohou děti vystavovat své výtvory.

Základním a důležitým prvkem při zařizování dětského pokoje je také dostatečné osvětlení všech zón. Tomuto tématu se budeme věnovat někdy příště!

Bydlení je radost!

Těším se na vás.

Pavlína