jak zařídit dětský pokoj 4 pracovní místo

Jak zařídit dětský pokoj 4 – pracovní zóna

V dnešním článku pokračujeme v cyklu zařizování dětského pokoje a budeme se podrobněji věnovat zóně pracovní.

Pracovní zóna

Nenechte se mýlit, že pracovní zónu potřebuje dítě  až od školního věku. Již malé tříleté děti potřebují nějaké pracovní místo-  malý stoleček a židličku, které mohou využít na hraní a kreslení. Přibližně od čtyř let věku se dítě začíná více soustředit a vydrží déle sedět u stolu – tedy i kreslit a tvořit. A tehdy už bychom měli dítěti pořídit kvalitní ergonomickou židli a psací stůl. Výbornou volbou je tzv. rostoucí nábytek. Je šetrný k dětské páteři a učí děti správnému sezení již od malička.

Pracovní místo

Pracovní místo je vhodné umístit k oknu, kde je dostatek denního světla.  Ideálně, aby denní světlo dopadalo přímo na desku stolu. Ne vždy lze toto zajistit. V takovém případě doporučuji umístit stůl bokem k oknu tak, aby pravákům dopadalo světlo na stůl zleva a levákům opačně. Velmi populární a pro děti atraktivní je v současnosti umístění pracovních stolů pod zvýšenou postelí. Nicméně toto řešení je  z hlediska osvětlení velmi nevhodné.

jak zařídit dětský pokoj 4 pracovní místo

Zdroj: http://hanak-nabytek.cz

Neméně důležité je, aby dítě mělo u psacího stolu vše po ruce. Prostor na ukládání učiva a psacích potřeb – šuplíky, knihovnu na knihy a učebnice, nástěnku, správné osvětlení, odpadkový koš a také místo na odložení školní tašky.

Pracovní stůl

Deska stolu by měla být minimálně 110 cm dlouhá, 60 cm hluboká a 70 cm vysoká. Toto jsou minimální uváděné hodnoty. Samozřejmě je potřeba vše přizpůsobit výšce dítěte – viz tabulka níže.

Výška dítěte v cm Výška sedací plochy židle od podlahy v cm Výška pracovní plochy stolu od podlahy v cm
100-112 26 46
113-127 30 52
128–142 34 58
143–157 38 64
158–172 42 70
173 a vyšší 46 76

 

Pokud máte dvě a více dětí, oblíbeným řešením je společná dlouhá deska stolu a pro každého vlastní zásuvkový díl, případně vše vyrobené na míru. Nicméně dá se sehnat i typizovaný nábytek s délkou pracovní desky 2 metry. V případě, že jsou sourozenci různého stáří a hlavně výšky, je nutné zajistit správné sezení alespoň nastavitelnou ergonomickou židlí a podložkou pod nohy.

jak zařídit dětský pokoj 4 podnožka

Zdroj: http://ergozidle.cz

Pracovní židle

Je jedním z nejdůležitějších prvků pro správnou polohu při učení a psaní úkolů. Ideálně by při sezení u stolu měly být paty volně na podlaze, lýtka by měla se stehny svírat pravý úhel a být kolmo k podlaze. Ruce mají volně ležet na desce stolu a paže s předloktím by měly rovněž svírat pravý úhel. Volíme proto tzv. ergonomické židle  s nastavitelnou výškou sezení, hloubkou sedáku a nastavitelným sklonem opěrky, s možností aretace otáčení židle.

Důležitým faktorem je opět materiál, ze kterého je židle vyrobena. Existují různé druhy potahových materiálů, které jsou dobře omyvatelné, déle vydrží a jsou příjemné na dotek. Znovu platí zjistit si o výrobku co nejvíce informací. U otočné pracovní židle si již můžeme vybrat mezi kolečky nebo kluzáky. Kolečka by měla být zvolena podle typu podlahy (měkká kolečka jsou vhodná na tvrdé podlahy a naopak), kluzáky jsou vhodné na všechny typy podlah, vždy zajistí, aby se židle po podlaze nežádoucím způsobem neposouvala.

jak zařídit dětský pokoj 4 ergonomická židle

Zdroj: http://mam-nabytek.cz

TIP: Pokud máte na podlaze koberec, existují také podložky např. z průhledného PVC pod kolečkovou židli. Takřka splyne s kobercem, židle po ní lehce přejede, a přitom se do koberce nevrývají stopy po kolečkách. Jsou k dostání v různých rozměrech.

Úložné prostory na učení

Ať už se jedná o zásuvkový díl či kontejner na kolečkách nebo polici či skříňku na knihy a učebnice, měly by být snadno přístupné a v blízkosti pracovního stolu. Drobné věci jako např. tužky, gumy atd. je vhodné uložit do krabiček či malých zásobníků, aby je dítě snadno našlo a mohlo je také jednoduše ihned uklidit. Vhodná je také nástěnka, kde si mohou děti vystavovat své výtvory a později  školní rozvrh a poznámky.

jak zařídit dětský pokoj 4 úložné prosotry

Zdroj: http://dumzahrada.cz

Osvětlení pracovního prostoru

Dalším důležitým prvkem ve vybavení pracovního místa je správné a dostatečné osvětlení. Nejen večer, ale často již v  odpoledních hodinách (obzvláště na podzim a v zimě) už nestačí pouhé denní světlo. Je třeba přisvítit  pracovní plochu stolní pracovní lampičkou. Volíme samozřejmě žárovku s dostatečným výkonem.  Na trhu existují již pracovní LED lampy, u kterých lze měnit intenzitu a barevnost osvětlení. Opět je třeba volit místo pro lampičku podle toho, zda je dítě pravák (světlo musí dopadat z levé strany) nebo levák (světlo z pravé strany).

jak zařídit dětský pokoj 4 pracovní lampa

Zdroj: http://utulnydomov.cz

Kam dát školní tašku?

Možností je několik.  Jen tak na podlahu nebo některé stoly mají zabudovaný háček na odložení školní tašky nebo polici či přímo skříňku. Každopádně by však měla mít své stálé místo, aby nepřekážela.

 

jak zařídit dětský pokoj 4 věšák

Zdroj: http://dracek.cz

A příště, ještě než se podíváme na zónu hrací, si povíme něco o výběru nábytku do dětského pokoje .

Bydlení je radost!

Těším se na vás.

Pavlína