jak zařídit dětský pokoj 3 postele do L

Jak zařídit dětský pokoj 3

Připomeňme si, že dětský pokoj rozdělujeme na tzv. zóny podle funkce, kterou mají plnit. Zóna pracovní, zóna relaxační a zóna hrací. Tyto zóny je třeba zachovat ve všech typech dětských pokojů, protože se s věkem dětí mění pouze jejich důležitost.

Při zřizování pokoje pro miminka využijeme nejvíce klidovou relaxační část, děti předškolního věku potřebují prostor na hraní a objevování, děti školního věku tráví sice stále čas hraním, nicméně potřebují již kvalitní pracovní stůl, židli a úložné prostory na knihy a učebnice.  V teenagerovském věku se kromě pracovní části s počítačem opět dostává do popředí část relaxační.

Jak tedy rozmístit jednotlivé zóny, aby byl pokoj nejen praktický a funkční, ale také působil harmonicky?

Vždy je dobré vytvořit si nějaký nákres – půdorys dispozičního řešení pokoje. Pomůže vám to lépe si představit, jak bude prostor vypadat a fungovat.

Relaxační zóna

Tuto zónu je ideální umístit do méně frekventované části pokoje, aby zde mohlo dítě nerušeně odpočívat. Kvalitní spánek zajistí samostatná postel s kvalitní matrací a roštem.

Jak zařídit dětský pokoj 3 umístění postele

Zdroj: http://pavlinasuchankova.cz/detske-pokoje-dalsi-projekty/detsky-pokoj-pro-pany-kluky

Vždy je třeba zohlednit počet dětí v místnosti a požadavky na úložné prostory. Všeobecně platí, že klasické palandy nejsou příliš vhodnou variantou, protože dítě spící nahoře dýchá v noci příliš teplý vydýchaný vzduch nevhodný pro spánek. Naopak dítě spící pod ním dýchá prach, který na něj dopadá z matrace nad ním. Kromě toho hrozí u paland nebezpečí zranění dětí. Nejde jen o to, že by dítě nedokázalo vylézt po žebříku nahoru, ale jak víme, děti mají různé nápady…

Další nevýhodou je také fakt, že na horní posteli se hůře převlékají  lůžkoviny. No a v neposlední řadě, pokud je dítě nemocné, péče o něj visíce na žebříku, je také poněkud složitější.

Slouží-li pokoj dvěma a více dětem a nelze vyřešit spaní na samostatné posteli standartní výšky pro každého, lze nahradit klasickou palandu takzvanou „předsunutou palandou“ – viz obrázek níže. Tento nezbytný kus nábytku může poskytnout další úložný prostor pod lůžkem.

Předsunutá palanda

jak zařídit dětský pokoj 3 předsunuté palandy

Zdroj: http://shelterness.com

Další možností je postel s tzv. výsuvným lůžkem anebo umístění samostatných postelí do tvaru písmene „L“.

Postel s výsuvným lůžkem

jak zařídit dětský pokoj 3 výsuvná postel

Zdroj: http://shelterness.com

Mimochodem výsuvné lůžko je praktické nejen pro rodiče malých dětí, které potřebují či vyžadují jejich přítomnost i v noci, ale zároveň ho lze později využít pro občasné přespání kamarádů.

Umístění postelí do „L“

jak zařídit dětský pokoj 3 postele do L

Zdroj: http://macetsdemae.com

Stále oblíbené a někdy také nezbytné jsou zvýšené postele s úložným prostorem. I tady platí pravidlo, že by dítě nemělo spát výše jak 150 cm nad zemí. I pod postel s maximální výškou 60 cm se vejde spousta úložného prostoru.  Nezapomeňte také na boční zábranu na postel pro menší děti a případně schůdky, které lze využít také jako úložný prostor a později je odstranit.

Výška roštu postele by měla být minimálně 25 cm od země. Rozměry dospělácké postele resp. matrace jsou 80/90 x 200 cm.

Zvýšená postel s úložným prostorem

jak zařídit dětský pokoj 3 zvýšená postel

Zdroj: http://homeclose.org

Neméně důležité je pak vytvořit příjemné zákoutí s oblíbenými dekoracemi, případně závěsem či clonou zajišťující větší soukromí. Obzvláště to ocení sourozenci, který se o pokoj dělí.

Možností je víc, i když se to zprvu nezdá.

A příště se zaměříme na pracovní zónu.

Bydlení je radost!

Těším se na vás.

Pavlína