Jak udržet pořádek v dětském pokoji

Zdá se, že odpověď na tuto otázku neexistuje. Ale věřte mi, jde to. Důležité je, zapojit děti do procesu úklidu od začátku. Snáze se pak budou orientovat a pochopí, jak to funguje.

1.    Pomozte jim hračky nejprve roztřídit a vytřídit. Časem se jim nahromadí spousta hraček, se kterými si už třeba ani nehrají. Navrhněte jim, že tyto hračky věnujete jiným dětem, které si s hračkami budou ještě rády hrát anebo je uložíte např. do sklepa či do garáže.

 

detsky-pokoj-ulozne-prostory-9-blog

Zdroj: http://solucoeslucymizael.com.br

 

2.    Společně s dětmi najděte systém, který by jim nejlépe vyhovoval a nedělal jim problém dodržovat ho i v budoucnu. Organizujte od zdola. Do nejnižších pater skříní a šuplíků uložte věci, které nejvíce potřebují a nejčastěji si s nimi hrají. Budou je mít takto po ruce a nebude jim dělat problém hračku opět vrátit na své místo. Směrem vzhůru ukládejte věci sezonní nebo „méně“ oblíbené.

 

detsky-pokoj-ulozne-prostory-5-blog

Zdroj: http://natocadesign.com.br

 

3.    Každá hračka by měla mít své místo. Ale jak to udělat? Stačí se jen porozhlédnout a malé věci uložit do větších „obalů“:

 

Hračky

Ideální jsou látkové krabice či plastové boxy, kam se toho hodně vejde a navíc děti do nich dobře vidí. Kromě toho, takový box či krabici lehce umístíte pod stůl nebo vedle skříně, a je uklizeno. Sofistikovanějším řešením jsou například lavice s úložným prostorem, nebo šuplíky pod postelí, případně šuplík pod vyvýšeným pódiem.

 

detsky-pokoj-ulozne-prostory-1-blog

Zdroj: http://www.clipzine.me

 

Panenky a plyšáci

Taky máte pocit, že má Vaše dítě postel obsazenou plyšáky a sotva se samo do ní vejde? Existují různé závěsné kapsáře, kam lze plyšáky dobře umístit a přitom je má dítě na očích a stále po ruce. Další variantou jsou různé police a košíky.

 

detsky-pokoj-ulozne-prostory-6-blog

Zdroj: http://ikea.com/cz/cs

 

Knížky a časopisy

Knížky do knihovny a časopisy do papírových či umělohmotných pořadačů, které se dají různě dozdobit a popsat.

 

Lego

Kam s Legem? Tato úžasná stavebnice je zároveň věčným problémem snad všech maminek. Jsem jednou z nich. Hromady malých barevných kostiček, dílků a postaviček. Člověk neví, kam šlápnout, aby se jim vyhnul. A nakonec úžasná umělecká díla potřebují místo na výstavu…
Zkuste třeba toto:

 

detsky-pokoj-ulozne-prostory-3-blog

detsky-pokoj-ulozne-prostory-8-blog

Zdroj: http://natocadesign.com.br

 

4.    Nastavte pravidla a vysvětlete je dětem. Nezapomeňte na pravidelné kontroly. Možná to chvilku potrvá, ale v tomto případě se trocha trpělivosti určitě vyplatí.:-)

 

A jaké jsou Vaše zkušenosti?

 

Žádné komentáře